אינטרנט

?מהו דומיין

דומיין (שם מתחם) הינו שם ייחודי המזהה אתר אינטרנט או כתובות דוא”ל ספציפיים.
למשל, כאשר משתמש מבקר באתר, הדומיין מופיע בשורת הכתובת שבחלק העליון בדפדפן. כאשר משתמש שולח דואר אלקטרוני, הדומיין מופיע לאחר הכרוכית (@).
לדומיינים יש סיומת, המסייעת לקבוע את סוג הדומיין ומיקומו. איגוד האינטרנט הישראלי אחראי על הקצאת שמות המתחם תחת הסיומת המדינתית של ישראל- IL.

?כיצד דומיינים מסייעים לנו להתמצא ברשת

כל מכשיר המחובר לרשת האינטרנט הינו בעל כתובת ייחודית המורכבת מספרות ממש כמו מספרי טלפון או תעודות זהות. כל המכשירים המחוברים לרשת האינטרנט מתקשרים ביניהם באמצעות כתובות ייחודיות אלו. כך, ניתן להגיע למכשירים אלו (מחשבים למשל) בצורה ישירה. בשל המספר הרב של מכשירים המחוברים לרשת הוחלט על שיטה המקצה מספרים ארוכים יחסית (עד 12 ספרות). לא קל לזכור מספרים אלו, שכאמור מהווים כתובות. הם מכונים כתובות IP – שהן ראשי תיבות של פרוטוקול האינטרנט – INTERNET PROTOCOL (לדוגמה: 192.115.211.45).

על מנת להקל על המשתמשים להגיע ממחשב למחשב (או בין מכשירים המחוברים לאינטרנט) ולאתר את המיקום של כל אחד ברשת, נבנתה מערכת שנועדה לעזור למחשבים “לאתר” האחד את השני. זוהי מערכת שם המתחם או באנגלית DNS – Domain Name System. תפקיד המערכת הוא “לתרגם” את המספר הייחודי (לדוגמה: 192.115.211.45) לשם אלפאביתי רגיל (לדוגמה: isoc.org.il).

אם נחזור לדוגמת הטלפונים שלנו: במקום לזכור את המספר של מישהו, הרבה יותר קל ופשוט לשמור אותו במכשיר תחת שם שבחרנו: לדוגמה, אם נרצה לגשת לאתר האינטרנט של האיגוד, נוכל להיכנס לקישור www.isoc.org.il או לרשום 192.115.211.45. מערכת שם המתחם “מתרגמת” את שם המתחם [במקרה שלנו isoc.org.il] לכתובת ה-IP הייחודית: 192.115.211.45.

Leave a comment